Anders, máme problém. Špičky Medzinárodnej biatlonovej únie budú musieť čoskoro riešiť, ako usporiadať kalendár Svetového pohára. Prezident IBU Anders Besseberg pred pár dňami zmienil, že okolo roku 2020 počíta s veľkými podujatiami v Číne, v Bielorusku, vo Švajčiarsku alebo v USA. Ako sa ale všetky strediská do obmedzeného kalendára natlačia?
Veľa kandidátov, plný kalendár
Svetový pohár v biatlone má už niekoľko rokov pomerne stály kalendár. Začína sa v Östersunde, potom spravidla dôjde na Hochfilzen. Po Novom roku sa jazdí v nemeckých strediskách Oberhof a Ruhpolding, nasleduje nemenej tradičný Antholz. Záver sezóny zase patrí Rusku (predtým Chanty-Mansijsk, teraz skôr Ťumeň) a Oslu.To je 7 destinácií, ktoré sú prakticky nemenné. A tým je zároveň zo 70% obsadený kalendár Svetového pohára (vrátane MS či OH). Navyše tu máme slovinskú Pokljuku a české Nové Mesto na Morave. Potom je tu Kontiolahti, kde sa malo ísť počas aktuálneho olympijského cyklu dvakrát. Nakoniec ale fínske stredisko bolo nahradené v minulej sezóne Ťumeňom.
Bez tradičnej zastávky v Hochfilzene by to nebolo ono.... |
Smer - východ
Pri súčasnej skladbe kalendára by dve voľné miesta zabrala Čína. Tá totiž hostí v roku 2022 Olympiádu a ešte predtým je potrebné usporiadať test v podobe premiérového Svetového pohára. Ten chcú aj v Bielorusku, kde sa naposledy išlo v sezóne 1989/1990. Raubiči dokonca myslí aj na organizovanie Majstrovstiev sveta.Ešte dlhšie čaká na elitnú akciu Švajčiarsko, kde sa Svetový pohár konal iba v sezónach 1981/1982 a 1983/1984. Ambície privítať svetovú elitu má Lenzerheide, kde nedávno vyrástol moderný areál.
Nesmieme zabúdať ani na Severnú Ameriku, kam chce IBU tiež strategicky umiestňovať Svetový pohár. Zvykom je organizovanie dvoch podnikov v jednom olympijskom cykle. V tom aktuálnom sa o dve miesta podelili USA a Kanada, konkrétne Presque Isle a Canmore v sezóne 2015/2016.
Naprieč športom je súčasným trendom expanzia na východ. To čaká zrejme aj biatlon v podobe pretekov v Číne a v Bielorusku. Ani v juhokórejskom Pchjongčchangu určite nebudú chcieť nechať areál chátrať. A potom je tu Kazachstan, ktorý by rád do Almát dostal dokonca samotnú Olympiádu.
Kórejský areál netrpezlivo čaká na blížiace sa OH 2018! |
A čo Slovensko? Na prelome tisícročí malo stále miesto v kalendári aj Osrblie. Slovenskí usporiadatelia sa stále usilujú o návrat veľkých pretekov, na čele s viceprezidentom Ivorom Lehoťanom. Naši susedia - Poliaci by zase chceli do strediska Duszniki-Zdrój dostať elitu vôbec prvýkrát.
Dostaneme na Slovensko tak očakávaný Svetový pohár? |
Čo s tým?
Už len pri jednoduchom pohľade na široký zoznam záujemcov o Svetový pohár a minimálny priestor v kalendári je jasné, že bude musieť dôjsť k určitým zmenám. A aké možnosti by IBU mohla zvážiť?1) Ponúka sa zoštíhlenie počtu stálych usporiadateľov. Nemecko ako jediné hostí dva Svetové poháre. Tie stále sprevádza skvelá atmosféra, ale boom z minulého desaťročia už trochu upadá. Na rane môže byť Oberhof, ktorý často trpí rozmarmi počasia.
Úvodné preteky sezóny v Östersunde zase sprevádza nižší divácky záujem, čo Švédov trochu znevýhodňuje. Naopak sa nedá čakať, že by o stále miesto prišli tradičné destinácie ako Hochfilzen, Antholz, Oslo či vybrané ruské stredisko.
2) Variantom je aj rozšírenie kalendára. Sezóna by napríklad mohla štartovať o týždeň skôr, podobne ako je to pri behu na lyžiach. Ubrať by sa dalo aj z dvojtýždňovej pauzy na konci roka alebo rovnako dlhé medzery pred vrcholnou akciou.
Proti tomu ale hovorí fakt, že už teraz si biatlonisti na konci sezóny sťažujú na nedostatok síl. Tí najaktívnejší jedinci môžu absolvovať počas jedného ročníka až 34 pretekov.
Keď to porovnáme s behom na lyžiach, tak tam možno obísť až 39 závodov. Je však pravdou, že sa veľa bežcov špecializuje na určitú disciplínu a podľa toho skladá závodný program.
3) Ako celkom logická možnosť sa javí zoštíhlenie jednotlivých dielov Svetového pohára. Podobne ako pri elitných pretekoch v behu na lyžiach, ktoré sa v budúcom ročníku uskutočnia na 16 miestach.
Možno si predstaviť nemecké, severské, zámorské či ázijské turné, počas ktorého by napríklad dve geograficky blízke strediská v jednom týždni hostili dva a dva preteky. Je však otázkou, či sa IBU touto variantou vôbec zaoberá a či by bola realizovateľná po logistickej stránke.
Stratégiu Medzinárodnej biatlonovej únie do ďalších rokov možno naznačí júlové stretnutie výkonného výboru. Zatiaľ môžeme len špekulovať, akým smerom sa bude biatlon uberať.
Foto: nórske fanúšičky (BiathlonWorld)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára