Ivona Fialková: Zimný športovec si najťažšie tréningy odmaká v lete, hovorí mladšia sestra Fialková, ktorá stíha popri športe aj študovať - BiatlonMagazín™ - žijeme biatlonom

BiatlonMagazín™ - žijeme biatlonom

Žijeme biatlonom

NAJNOVŠIE SPRÁVY

Featured

30. augusta 2018

Ivona Fialková: Zimný športovec si najťažšie tréningy odmaká v lete, hovorí mladšia sestra Fialková, ktorá stíha popri športe aj študovať



Ivonu Fialkovú sme doma na strednom Slovensku v Čiernom Balogu navštívili deň pred jej odchodom na športové sústredenie v Rakúsku. Kým pre mnohých je leto symbolom oddychu, pre Ivonu najťažšou prípravou na zimné preteky. Mladá športovkyňa nám porozprávala, čo pre ňu znamená prekonávať samu seba, venovať sa popri biatlonu vysokej škole či trénovať v tíme so svojou staršou sestrou.

Za sebou má niekoľko svetových úspechov, v marci tohto roku sa prvýkrát v kariére ocitla v top desiatke v Svetovom pohári. Najsilnejším zážitkom je pre Ivonu Fialkovú víťazstvo na zimných olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde sa slovenským biatlonistkám podarilo v ženskej štafete obsadiť krásne piate miesto.

Keďže to bola moja prvá olympiáda, piate miesto mám vryté v pamäti veľmi hlboko, rovnako aj všetky emócie a zážitky. Možno preto, že je to ešte relatívne čerstvé, to stále vo vnútri prežívam. - opisuje pocit zo zimnej olympiády. 

Tiež ma za poslednú zimu teší prienik do najlepšej desiatky v Svetovom pohári. Jedna vec je štafetový výsledok, ktorý si veľmi cením, ale biatlon je predovšetkým individuálny šport, preto bolo deviate miesto pre mňa rovnako vzácne. - hovorí o svojich úspechoch.


Skĺbiť štúdium a šport je výzvou

Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že jej život vypĺňa iba šport, nie je to tak. Ivona sa rozhodla, že pre biatlon neodsunie vzdelanie na druhú koľaj. 

Tento rok som dokončila bakalárske štúdium na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde študujem učiteľskú kombináciu geografie a telesnej výchovy. Aj keď som skončila zatiaľ iba prvý stupeň, veľmi sa z toho teším - úprimne hovorí a zároveň priznáva, že skĺbiť denné štúdium a šport je niekedy naozaj náročné. 

Teraz sa viac začínam sústrediť na šport, pretože jar bola nabitá učením a bolo náročné zladiť to so športom najmä po psychickej stránke. Momentálne už viac maká telo a hlava oddychuje.

Do budúcna nevylučuje, že sa bude venovať aj vyštudovanému odboru. 

Som ten typ športovca, ktorý keď raz v budúcnosti skončí, už zahodí túto etapu a začne sa venovať niečomu úplne inému. Mám také predstavy a túžby, momentálne to veľmi nepletiem dokopy, snažím sa to rozdeliť tak, že teraz mám športový život a potom sa možno začne druhá etapa. - hovorí o svojich plánoch. 



Biatlonová rodina Fialkovcov

Zo strany rodiny má obrovskú podporu, biatlonu sa venuje o desať rokov mladší brat, vrcholovo aj staršia sestra Paulína Fialková. So sestrou spolu trénujú v jednom tíme, ako FIALKY ich registrujú športoví nadšenci z celého sveta.

Rodičia nikdy nerobili šport profesionálne, ale vždy boli zástancami aktívneho života a pohybu. Ako malé deti sme často chodili na turistiku, bicykel, bola to forma zábavy, ktorá prerástla do vrcholového športu. - opisuje svoju cestu k biatlonu.
So sestrou sme odmalička boli veľmi hyperaktívne a v Čiernom Balogu boli ideálne podmienky na biatlon a plávanie. Oba športy si najprv vyskúšala moja staršia sestra a zvíťazil biatlon. Keďže som o dva roky mladšia, len som sa k nej potom pridala, vysvetľuje. Začali sme byť biatlonovou rodinou a už to šlo. Ja som na biatlonový kolotoč nastúpila ešte skôr, než začali žiacke kategórie, a tak sa to ťahá so mnou až doteraz.





S Pajou tvoria zohratý mikrotím

Ivona a Paulína trénujú spolu v jednom tíme, motivujú sa ako sestry, ale aj profesionálne športovkyne.

Vždy sme sa navzájom ťahali a ostalo nám to dodnes. Je medzi nami dvojročný vekový rozdiel, čiže vo všetkom si pomáhame, dopĺňame sa a podporujeme. Teraz sme taký mikrotím, trénujeme iba my dve spolu, máme svojich trénerov, fyzioterapeuta. Musí tam všetko klapať, lebo ináč by sa v takejto skupine nedalo trénovať. Mám pocit, že čím sme staršie, tým je náš vzťah ešte lepší.

Jarné a letné mesiace sú predovšetkým o intenzívnej športovej príprave.

Počas jari je to o iných športových aktivitách, ako je skialpinizmus, korčule, snoubordovanie alebo lyžovanie. Tieto športy mám veľmi rada, keďže počas zimy ich mám doslova zakázané, pretože nikdy človek nevie, čo sa môže stať a kedy sa zraní. Iné dni sú zamerané na kolieskové lyže, behy v kopcoch, turistiku, cyklistiku, dlhé túry, posilňovňu a v rámci regenerácie plávanie.

Ivona priznáva, že hoci má rada sladké, pri tréningoch musí dbať aj na zloženie stravy.

Nedržím radikálne diéty, pretože nie som ten typ športovca a osobne si myslím, že telu to skôr škodí, ako prospieva. Treba vedieť, čo kedy jesť, napríklad strava počas objemových tréningov sa musí líšiť od tej v pretekovom období. Každý rok prídem na niečo nové, čo mi vyhovuje, a snažím sa to zaraďovať do svojho jedálneho lístka. Mám rada sladké, a keď viem, že si to môžem dovoliť, tak si to doprajem, ale všetko s mierou.



Stres aj zranenia patria k športu

Veľkú úlohu pri športe zohráva aj psychika. S fyzickou kondíciou idú na pretekoch ruka v ruke.

Často mávam stres, no nie pravidelne. Niekedy som v takom rozpoložení, že som mimo. To sa mi stalo v Pjongčangu na štafete. Povedala by som, že to bude môj najväčší stres v kariére, ale tam nastalo nejaké biatlonové okno a celý čas som išla akoby v bubline. Keď mám stres alebo napätie, snažím sa s tým pracovať. Čím viac pretekov pretekár absolvuje, tým je to lepšie a stres sa postupne odbúrava. Všetko chce svoj čas, je to beh na dlhú trať, ale snažím sa. - opisuje svoj prístup.

Počas roka si Ivona musí dávať pozor aj na zranenia, ktoré by ju mohli vyradiť z tréningov aj na niekoľko mesiacov.

Minulý rok som mala vyvrtnutý členok a dosť ma to ovplyvnilo, lebo sa mi to stalo v letnej príprave, ktorá je pre biatlonistu najdôležitejšia. Každý si myslí, že v zime zimní športovci makajú a v lete majú oddych, ale vôbec to tak nie je. V lete a na jeseň je to najťažšie obdobie a v zime sa z toho ťaží a udržiava. Počas leta je to najnáročnejšie, pretože sa trénuje vytrvalosť aj rýchlosť. Vyvrtnutie členka ma odstavilo na mesiac, bolo to akurát v maximálnej fáze prípravy, kde som ho musela vkuse namáhať, čiže bol okolo mňa tím doktorov a fyzioterapeutov. Zatiaľ to našťastie všetko drží tak, ako má.





Radšej hokej ako futbal

Inšpiruje ju sestra aj svetoví športovci.

Vždy mi bola sympatická nemecká biatlonistka Magdalena Neunerová, najmä z toho dôvodu, že dosiahla všetko, čo mala, a vedela si povedať dosť, idem sa venovať iným veciam, a nepredlžovala športovú kariéru donekonečna, až kým nezačal jej výkon upadať. Tiež nórsky biatlonista Ole Einar Bjørndalen, lebo to, čo dokázal, je takmer nemožné, športovať tak dlho na takej vysokej úrovni, hovorí. „Mojím vzorom je určite aj sestra Paulína, pretože spolu trénujeme a vidím ju bezprostredne. Vždy sa snažím na jej výsledky dotiahnuť a vždy, keď sa mi to podarí, zas dosiahne nové a stále ma to ženie vpred,” dodáva.

Ako fanúšik stíha sledovať aj iné športy.

Sledujem cyklistiku. Každý rok sa snažím nájsť si na to trochu času a veľmi ma baví, rovnako aj hokej. Musím sa priznať, že futbal veľmi nemusím, nie som futbalový fanúšik, ale počas majstrovstiev som bola v obraze. Mám rada aj atletiku, krasokorčuľovanie alebo tenis. Keby som nerobila biatlon, tak robím tenis. 


Cestovanie a relax doma na terase

Nájsť si čas na seba a záľuby mimo športového sveta, je niekedy pre športovkyňu náročné. O to viac si tento čas užíva.

Keďže študujem geografiu a veľmi ma to baví, mojou veľkou záľubou je cestovanie. Hoci v rámci biatlonu cestujeme veľa, väčšinou do horských a severských krajín. V súkromí rada cestujem po tých exotickejších, spoznávam nové kultúry, zvyky, jedlo.



Keď mám voľný čas pre seba, najradšej som, keď nemusím robiť nič. Môžem si sadnúť do kresla na terase, zobrať si knihu, kávu, vyložiť si nohy. Mať poobedie úplne pre seba, čítať si knihu a piť kávu, to je pre mňa najväčší relax - opisuje obľúbené momenty.

Z úspechov sa biatlonistka úprimne teší. Rovnako aj zo záujmu fanúšikov a sponzorov, ktorí s víťazstvami postupne prichádzajú.

Raz sa stalo, že sponzor zaklopal u nás doma na dvere s tým, že nás chce sponzorovať - hovorí s úsmevom. Väčšinou je to však o výsledkoch, i keď nájdu sa aj takí, ktorým sa páčime ako baby, športovkyne. Žena a puška je pre nich veľmi zaujímavá kombinácia alebo ich zaujme, že sme sestry biatlonistky, čiže aj od toho sa dá odraziť, ale gro všetkého sú výsledky - vysvetľuje na záver.


V rýchlosti o Ivone Fialkovej

Ivona Fialková je slovenská biatlonistka, na ZOH v Pchjongčchangu prispela k piatemu miestu Sloveniek v klasickej štafete, v marci tohto roka sa prvýkrát v kariére ocitla v top desiatke v Svetovom pohári. Popri vrcholovom športe sa venuje štúdiu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, pochádza z Čierneho Balogu.

Foto: Ivona Fialková (S.Lichá)

Za spoluprácu a vznik tohto rozhovoru srdečne ďakujeme magazínu Apríl. 😁

Čoskoro Vám prinesieme rozhovory s poľským mladíkom Wojciechom Janikom, ktorý prezradí o sebe, že tvrdo na sebe pracuje, z čoho pramenia vynikajúce výsledky na domácej i svetovej scéne, Michaelom Röschom, ktorý v 35 rokoch obetoval všetko do biatlonu či zaujímavý rozhovor so slovenskou biatlonovou majsterkou Slovenska Alicou Ďurkovou, ktorá v neskorom veku prestúpila od tancu k biatlonu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára