Östersund 2017/18: Komu vyjdú úvodné preteky v prvom kole SP? - BiatlonMagazín™ - žijeme biatlonom

BiatlonMagazín™ - žijeme biatlonom

Žijeme biatlonom

NAJNOVŠIE SPRÁVY

Featured

26. novembra 2017

Östersund 2017/18: Komu vyjdú úvodné preteky v prvom kole SP?



Hlavne dobre odštartovať do olympijskej sezóny. To bude želanie všetkých biatlonistov a biatlonistek vo švédskom Östersunde. Prvotné úspech im nezaručia, že sa im bude dariť po celú zimu. Ale minimálne ich výrazne povzbudia. Tak ako vlani Martina Fourcada a Lauru Dahlmeierovú, ktorí vyhrali úvodné preteky a zároveň aj celý Svetový pohár. Ako to bude vyzerať tento rok?


Suverénny Fourcade?

Johannes Thingnes Bø, Anton Šipulin, Simon Schempp a spol. pred rokom prichádzali do Östersundu s nádejou, že tento rok to už konečne vyjde na ten veľký krištáľový glóbus. A realita? Martin Fourcade ovládol prvé dva preteky a jasne ukázal, komu patrí žltý trikot.

Môžeme niečo podobné očakávať aj tento rok? Prečo nie. Na testovacích pretekoch v Sjusjøene Fourcade exceloval (bol prvý a tretí), a to sa viditeľne na trati šetril. Kľúčové pre neho bolo, že z 30 terčov netrafil len jediný.

Faktom je, že podobne skvele sa prezentoval aj Bø, ktorý bol v oboch pretekoch najrýchlejší. Ale zase nazbieral celkovo päť trestných kôl. Vo štvrtok, kedy sa idú prvé individuálne preteky, to kľudne môže byť inak. Ale určitú nápovedu nám výkony zo Sjusjøenu dali.

Pre Martina Fourcade hrá aj bilancia v Östersunde. Z posledných 17 pretekov tú vyhral dvanásťkrát. To z neho robí jasne najúspešnejšieho biatlonistu v tomto stredisku. Deväťkrát v ňom zvíťazil Ole Einar Bjørndalen, sedemkrát Emil Hegle Svendsen a z aktívnych pretekárov už sa na najvyšší stupienok presadil len Anton Babikov. Rusova výhra bola pred rokom veľkým prekvapením.


A čo Laura?

Bude to divné, keď v stredu neuvidíme na štarte ani Gabrielu Koukalovú, ani Lauru Dahlmeierovú (ak zázračne nevylieči prechladnutie). Obe ženy v posledných dvoch rokoch vládli Svetovému poháru, ale teraz minimálne na začiatku sezóny uvidíme v žltom inú biatlonistku. Ale ktorú?

Vlani sa o výhry v Östersunde podelili tri ženy. Vedľa Koukalovej a Dahlmeierovej to bola Marie Dorinová Habertová, ktorá ale asi nebude tou najväčšou favoritkou. Papierovo by mala mať k žltému trikotu najbližšie tretia žena minulého ročníka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá už bola v Östersunde desaťkrát na pódiu, z toho štyrikrát vyhrala.

Do žltého by sa rada po čase vrátila aj Darja Domračevová, ktorá už tiež vie, aké je to vyhrať vo Švédsku. Podarilo sa jej to dvakrát. Po jednej výhre majú aj Dorothea Wiererová a Tiril Eckhoffová. Aj ony by mohli uspieť.



Preview v tejto sezóne



Ako vstúpia do sezóny Slováci?

Vlani sa slovenským reprezentantom v Östersunde príliš nedarilo. Vo vytrvalostnom závode sa Tomáš Hasilla s Martinom Otčenášom vmestili do prvej tridsiatky, čo boli zároveň najlepšie umiestnenia Slovákov. Otčenáš nedávno podstúpil operáciu očí a mala mu pomôcť pri streľbe. ,,Ak chceme s našimi podmienkami súperiť s úplne odskočeným svetom, musíme byť aspoň maximálne zdraví. Nepodarilo sa všetko k úplnej spokojnosti, ale chcem veriť, že je to určite lepšie ako v minulosti." Tomáš jednoznačne potvrdzuje úlohu najlepšieho muža v slovenskom biatlone. Ako jediný ukázal nepopierateľný progres a zlepšil sa na trati. V prácu so zbraňou ešte stále nie je stopercentný. ,,Chcem sa ďalej posúvať a dobiehať svet. Mojím snom pre túto sezónu je to, aby som sa dokázal celú sezónu pretekať s dobrými súpermi, aby som pravidelne bodoval. Verím, že je v našich silách, aby sme znižovali bežeckú stratu na najlepších."


Matej Kazár už nie je najmladším (34 rokov), no je presvedčený, že dokáže zastaviť výkonnostný prepad. "Napriek môjmu vyššiemu veku sme urobili pomerne dôležité úpravy na zbrani. Mierne som predĺžil pažbu, celú lícnicu sme posunuli doprava a zväčšil som aj mušku. Boli sme tiež prvý raz na streleckých testoch v Rakúsku. Som s tým naozaj spokojný aj keď, pochopiteľne, preveria to až preteky."


Anastasia na scéne

Po materských povinnostiach a azda nekonečnom období trénovania trvajúceho dva a pol roka sa vlani do súťažného kolotoča vrátil rusko-slovenský zázrak z Ťumeňa. Minulú sezónu v Östersunde nepretekala, no túto sezónu bude mať veľké ambície. ,,Keď nebudú nuly v terčoch, tak to bude v niečom inom," povedala nedávno pre denník Šport. Podľa vlastných slov jej pomohlo aj päť sústredení s Teréziou Poliakovou a Alžbetou Majdišovou, pretože pred tým bola zvyknutá pracovať samostatne a sparring-partnerky považuje za veľké plus.


Ak chce mať slovenský ženský biatlon naďalej možnosť postaviť štyri pretekárky vo svetovom aj IBU pohári, zároveň jazdiť štafety na najvyššom fóre, nutne potrebuje Teréziu Poliakovú. Tej posledné dve sezóny nevyšli. Vo svetovom pohári bodovala naposledy 5. marca 2016. ,,Pevne verím, že som na tom psychicky dobre, minulosť neriešim a pokúsim sa o dobré výsledky." 

Paulína Fialková je prototypom úspešného športovca novej generácie, o ktorého logicky má Vojenské športové centrum eminentný záujem a snaží sa ho vrámci možností plne podporovať. Paulína vie na seba naviazať pozornosť, uvedomuje si silu marketingu a ťahá k sebe aj partnerov. "Môžeme veci plánovať a dávať si ciele, ale konečné slovo má vždy zdravie. Ak budem zdravá a bude sa mi dariť, určite sa budem snažiť byť vysoko aj v poradí SP. Ak by došlo k nejakým komplikáciám, presmerujeme ešte viac pozornosti na OH a ostatné preteky pôjdu do úzadia. Telo rozhodne, uvidíme." Jej najlepšie umiestnenie z minulej sezóny v Östersunde je 24.miesto. Verí, že po zaujímavom tréningovom lete s osobným trénerom Martinom Bajčičákom má na viac. ,,Som veľmi pozitívne naladená a teším sa na preteky," s úsmevom hlási Paulína.


Zaujímavé bude sledovať aj Alžbetu Majdišovú s Ivonou Fialkovou. Tie budú chcieť presvedčiť trénerov v ich kvality a dostať sa na olympiádu v Pchjongčchangu. Predtým musia ale popracovať viac na streľbe, ktorá sa im nedarí. Na záver opakujeme, že naši reprezentanti budú v tejto sezóne používať novú sadu oblečenia od českej spoločnosti Atex. Kombinézy sú dizajnovo rovnaké ako doterajšie, avšak menia sa farby s dôrazom na slovenskú trikolóru. Pripájame fotku. 😁



Prekvapiví medailisti

Úvodné preteky sezóny často prinášajú výsledky, ktoré by ste nečakali. Značnú úlohu v tom zohráva asi aj veterná strelnice v Östersunde. Trebárs minulý rok si vo vytrvalostných pretekoch vystrieľali tretie priečky Bielorusi Vladimir Čepelin a Darja Jurkevičová.

Nebola núdza aj o ďalšie prekvapivé výsledky, napríklad 8. miesto Švédky Öbergovej, 14. miesto Rumuna Puchiana či 20. miesto Fina Grönmana. Tento rok čakajme na popredných priečkach ďalšie nečakané mená.

Potvrdia formu letní premianti?

Prvé zimné preteky sú chvíľou pravdy pre tých, ktorým sa darilo v lete. Tak napríklad v Nemecku získala tri majstrovské tituly Denise Herrmannová. V zime už stihla vyhrať jeden závod IBU Cupu a teraz zostáva, aby svoju formu preukázala aj medzi elitou. Bežecky bude iste patriť k najlepším, ale náročná strelnica v Östersunde by jej mohla robiť problémy.

Skvelé bežecké výkony v lete predvádzala Anaïs Bescondová. Tiril Eckhoffová Kopenhaugenová sa zase chválila tým, že vylepšila svoju streľbu. Medzi mužmi budeme zvedaví na Jakova Faka, ktorý podľa očakávania nemal doma konkurenciu a podľa všetkého ho konečne podržalo aj zdravie. Letné výkony dodali optimizmus tiež Simonovi Desthieuxovi, ktorému to skvele behalo.

1.kolo Svetového pohára (Östersund)
Dátum
Čas
Disciplína
26. 11.
14:15
Zmiešaná single štafeta
26. 11.
17:10
Zmiešaná štafeta
29.11.
17:15
Vytrvalostný závod žien
30.11.
17:15
Vytrvalostný závod mužov
1.12.
17:45
Šprint žien
2.12.
14:45
Šprint mužov
3.12
13:15
Stíhacie preteky žien
3.12.
15:15
Stíhacie preteky mužov

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára